Alueen pianokonsertit

Tähän listataan puolivuosittain ammattitaiteilijoiden piano- ja pianokamarimusiikkikonsertteja, joita järjestävät muut tahot Pirkanmaalla.

Ilmoitathan tulevista tai listalta puuttuvista konserteista: pianoseura(AT)gmail.com

 

TAMPERE FILHARMONIA

29.8. klo 19 Iso sali: Javier Perianes, piano; Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari (mm. Beethoven: Pianokonsertto nro 4)

30.8. klo 19 Iso sali: Javier Perianes, piano; Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari (mm. Beethoven: Pianokonsertto nro 4)

23.9. klo 15 Pieni sali: Faunien iltapäivä: FINESTre-kvartetti; Aleksi Mäkimattila, käyrätorvi; Hanna Parviainen, viulu; Hanna-Leena Savolainen, piano (mm. Brahms: Trio käyrätorvelle, viululle ja pianolle)

28.9. klo 19 Iso sali: Peter Jablonski, piano, Antoni Wit, kapellimestari (mm. Dohnányi: Variations on a Nursery Tune)

28.10. klo 15 Pieni sali: Faunien iltapäivä -konsertti: mm. Janne Pesonen, klarinetti; Anna Angervo, viulu; Elina Sipilä, sello; Ville Hautakangas, piano (Messiaen: Aikojen lopun kvartetto)

23.11. klo 19 Iso sali: Nicholas Angelich, piano; McFall, kapellimestari;  (mm. Brahms: Pianokonsertto nro 2)

Konsertti on osa Pirkanmaan pianofestivaalin ohjelmaa.

30.11. klo 19 Iso sali: Behzod Abduraimov, piano; Santtu-Matias Rouvali, kapellimestari (mm. Grieg: Pianokonsertto)

 

KANGASALA-TALO

13.9. klo 19: Iiro Rantala, piano (”Finnish Calendar”)

3.10. klo 19: Avanti! Kamariyhtye: Anna-Leena Haikola, viulu, Eriikka Maalismaa, viulu, Tuula Riisalo, alttoviulu, Mikko Ivars, sello; Kari Kriikku, klarinetti; Jouko Laivuori, piano (mm. Schumann: Pianokvintetto, 2. osa)

3.12. klo 18: Tampereen pianokilpailun palkintokonsertti: Fanny Söderström, piano

 

TAMPEREEN MUSIIKKIAKATEMIA

25.9. klo 19 Pyynikkisali: Michael Krenn, saksofoni ja Eugenia Radoslava, piano sekä Kalle Oittinen, saksofoni (Poulenc, Berio)

8.11. klo 19 Pyynikkisali: Lauri Voipio, sello ja Katja Kilponen, piano

 

URJALAN MUSIIKINYSTÄVIEN SEURA RY

10.10. klo 19 Urjalan kirkko: Olli Mustonen, piano (Beethoven)

 

MÄNTÄN MUSIIKKIJUHLAT 

1.8. klo 18.30 Serlachius-museo Gösta: Sonja Fräki, piano (Aho, Beethoven, Brahms)

2.8. klo 11 Pop-up tila (Länsitorikatu 11, Mänttä): Silja Levander, piano; Anne-Mari Pahkala, muotitaitelija (Rahmaninov, Englund; tarinoita puvuista ja muotisuunnittelusta)

2.8. klo 18.30 Serlachius-museo Gösta: Jeremy Denk, piano (Adams, Beethoven, Bizet, Mendelssohn, Schumann)

3.8. klo 15 Serlachius-museo Gösta: Folke Gräsbeck, piano (Oskar Merikanto, luentokonsertti)

3.8. klo 17 Serlachius-museo Gösta: Mackenzie Melemed, piano (Schumann, Rahmaninov)

4.8. klo 11 Pop-up tila (Länsitorikatu 11, Mänttä): Silja Levander, piano; Anne-Mari Pahkala, muotitaitelija (Rahmaninov, Englund; tarinoita puvuista ja muotisuunnittelusta)

4.8. klo 15 Serlachius-museo Gösta: Hannu Alasaarela, piano (Madetoja, Salonen, Chopin)

5.8. klo 11 Pop-up tila (Länsitorikatu 11, Mänttä): Silja Levander, piano; Anne-Mari Pahkala, muotitaitelija (Rahmaninov, Englund; tarinoita puvuista ja muotisuunnittelusta)

5.8. klo 15 Vilppulan kirkko: Johanna Rusanen, sopraano; Folke Gräsbeck, piano (Oskar Merikanto)

5.8. klo 18.30 Serlachius-museo Gösta: Sergei Babayan, piano (Pärt, Liszt, Ryabov, Rameau, Chopin, Rahmaninov)