Alueen pianokonsertit

Tähän listataan puolivuosittain ammattitaiteilijoiden piano- ja pianokamarimusiikkikonsertteja, joita järjestävät muut tahot Pirkanmaalla.

Ilmoitathan tulevista tai listalta puuttuvista konserteista: pianoseura(AT)gmail.com

 

TAMPERE FILHARMONIA

26.1.18 klo 19: Tampere Filharmonia ja Mario Venzago, solistina Alexander Gavrylyuk (Schumann)

16.3.18 klo 19: Tampere Filharmonia ja Tung-Chieh Chuang, solistina Dejan Lazic (Brahms: Viulukonsertto, sov. pianolle ja orkesterille: Dejan Lazic)

Tampere-talo / Iso sali

 

TAMPERE FILHARMONIA / FAUNIEN ILTAPÄIVÄ

28.1. klo 15: mm. Janne Pesonen, klarinetti; Alexandru Cozma, fagotti ja Ville Hautakangas, piano; Tuomas Turriago, piano; Pekko Pulakka, viulu; Elina Sipilä, sello ja Jarmo Hyväkkö, klarinetti (mm. Glinka, Turriago)

13.2.18 klo 19 Raatihuone: mm. Hanna Parviainen, viulu; Hanna-Leena Savolainen, piano; Jaana Haanterä, viulu; Jarmo Hyväkkö, klarinetti; Maija Juuti, sello; Tuomas Turriago, piano (mm. Beethoven, Kaipainen)

25.2.18 klo 15 Tampere-talo / Pieni sali: TampereRaw ja Maria Itkonen (Mäenpää, Räisänen, Turriago)

18.3.18 klo 15 Tampere-talo / Pieni sali: Mark Reding, klarinetti; Lauri Savolainen, alttoviulu; Hanna-Leena Savolainen, piano (mm. Schumann: Märchenerzählungen)

6.5.18 klo 15 Tampere-talo / Pieni sali: Lauri Savolainen, alttoviulu; Hanna-Leena Savolainen, piano; Lauri Kankkunen, sello; Kirill Kozlovski, piano (mm. Enescu, Weinberg)

 

SARA HILDÉNIN TAIDEMUSEO

2.3.18 klo 18: Ville Hautakangas ja FINESTre-kvartetti (mm. Schumann: Pianokvintetto)

 

KANGASALA-TALO

11.1.18 klo 19: Olli Mustonen (Beethoven: Sonaatit op. 2 nrot 1 ja 2, op. 54 ja op. 57)

7.2.18 klo 19: Trio Inkinen, Ylinen, Resjan (Beethoven, Brahms)

7.3.18 klo 19: Ville Hautakangas ja FINESTre-kvartetti (mm. Schumann: Pianokvintetto)

3.4.18 klo 19: Pekka Ahonen, klarinetti; Petri Antikainen, laulu; Maila Böhm, piano; Tuomo Kinnunen, kontrabasso; Silva Koskela, viulu; Miia Tepponen, viulu; Tuula Tikkala, sello (O. Merikanto, Kuula, Sibelius, Brahms)

8.5.18 klo 19: Jaana Haanterä, viulu; Katja Kilponen, piano; Harri Lehtinen, lyömäsoittimet; Janne Tuomi, lyömäsoittimet (Kaipainen, Korpijaakko, Harrison, Koppel)

5.6.18 klo 19: Jaana Haanterä, viulu ja Jani Aarrevaara, piano (Beethoven, Brahms, Ravel, Takemitsu)

 

TAMPERE BIENNALE

11.4.18 klo 19 Tullikamarin Pakkahuone: The Riot Ensemble (Kidane, Waley-Cohen, Hyla)

12.4.18 klo 19 Tampereen ylioppilasteatteri: defunensemble (Puumala, Anderzén, Hyvärinen, Stockhausen, Kiyama)

14.4.18 klo 13 Tampereen ylioppilasteatteri: Ääni-kollektiivi (Danzeisen, Kujala, Meriläinen, Raasakka, Hämeenniemi, Sciarrino)

14.4.18 klo 19 Raatihuone: Silvia ja minä (Fagerudd), mm. Rusanen-Kartano, Hakola, TampereRaw

14.4.18 klo 22 TTT-klubi: Elifantree

 

TAMPERE CHAMBER MUSIC -FESTIVAALI

15.2.18 klo 19 Tampere-talo / Pieni sali: Cohen, Gothóni, Gotlibovich, Hernandéz, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Pulkkinen, Sundqvist, Szilvay, Tervamäki (mm. Gothóni, Schubert)

16.2.18 klo 19 Raatihuone: Cohen, Eskelinen, Gothóni, Gotlibovich, Hernandéz, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Pulkkinen, Szilvay (mm. Janáček: Viulusonaatti)

17.2.18 klo 19 Musiikkiakatemia / Pyynikkisali: Cohen, Eskelinen, Gothóni, Gotlibovich, Hernandéz, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Tervamäki (mm. Beethoven)

18.2.18 klo 11.30 Grand Hotel Tammer: Cohen, Eskelinen, Kärkkäinen, Martin, Mitchell, Szilvay, Tervamäki (mm. Tšaikovski, Sibelius)